Być wszystkim
dla wszystkich
i należeć całkowicie
do Maryi
Sługa Boży
Józef Engling
1898 - 1918

Modlitwa zawierzenia MTA prac nad stroną
       Inspiracja Englingowska do podjęcia postanowienia szczegółowego
Ruch Szensztacki - Wikipedia
ITI
Interaktywna
Tablica Informacyjna

Wpisy gości witryny


Kontakt

Sekretariat Józefa Englinga w Polsce
Sekretariat Józefa Englinga
w PolsceJoseph Engling

Chcę Ci podarować gwiazdę ...
Archiwum


Z Józefem Englingiem na drodze do 2014

XIII Spotkania Englingowskie -7-8 lipca 2012

Dlaczego potrzebujemy Józefa Englinga na drodze do 2014?
Spotkanie przygotowujące 100-letnią rocznicę przyjazdu Józefa Englinga do Szensztatu.
22/23 IX 2012 Szensztat - oficjalne uroczystości 100-lecia przyjazdu Józefa Englinga do Szensztatu
Organizator: Sekretariat Józefa Englinga, Berg Tabor
Zgłoszenia:
Alicja Kostka, tel. 667890266, e-mail: alkosta@wp.pl01.10.2017 [e089]

XII Spotkania Englingowskie 2-3 VII 2011

W dniach 2-3 VII 2011 r. w Prositach odbędą się XII Spotkania Englingowskie pod hasłem: Wzrost duchowy Józefa Englinga dzięki więzi z o. Józefem Kentenichem.

Szczegółowy program: Więcej »

Pielgrzymka ze Świdra

Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w nowennie z Józefem Englingiem przed Spotkaniami Englingowskimi 2-3 lipca 2011. Proszę, obejmijmy te Spotkania modlitwą, by Maryja wsławiała się w trakcie tych dwóch dni z Józefem, byśmy doświadczyli - tak jak on - Jej macierzyńskiej i przemieniającej mocy.

Alicja Kostka


01.10.2017 [e070]

Materiały pomocnicze do pracy duchowej na kwiecień 2011

Która ze stacji Drogi Krzyżowej, która myśl o Krzyżu, o cierpieniu dodaje mi sił do podejmowania moich codziennych krzyży? Czym mogę się podzielić z innymi?

Co zamierzam przeczytać dla zbudowania mojej wiary – dla zrozumienia sensu cierpienia?
Więcej »
Więcej »

01.10.2017 [e077]

Postanowienia szczegółowe J. Englinga na marzec i kwiecień 1918 r.

7 marca
Jeśli nadarzy się okazja do apostołowania, nie chcę pozostawiać jej nie wykorzystanej.

13 marca
Chcę brać udział we wszystkich dozwolonych zabawach.

18 marca
Chcę zwracać uwagę również na małe okazje do apostolstwa.

25 marca
W rozmowach chcę codziennie 5 razy otwarcie wypowiadać swoje zdanie.

29 marca
Chcę otwarcie przyznawać się, jeśli wieczorem byłem na nabożeństwie, albo gdy mam inne zdanie na tematy religijne i tym podobne.

1 kwietnia
Podczas rozmowy pragnę uważać na samodzielność myślenia.

3 kwietnia
Codziennie 3 razy przed południem i 3 razy po południu chcę wyobrażać sobie, że ukochana Mateńka stoi przy mnie i z pełnym zainteresowaniem obserwuje to, co robię, co myślę i jak się zachowuję.

01.10.2017 [e074]

Materiały pomocnicze do pracy duchowej na marzec 2011

Warto przemyśleć, warto zapisać

Jakie cele stawiam sobie w Wielkim Poście, zwłaszcza w kontekście powołania osób świeckich? Jak będę pościć, co konkretnie postanawiam ? Jakie widzę możliwości apostolskiego zaangażowania?
Więcej »
Więcej »

01.10.2017 [e071]

List Józefa Englinga na Boże Narodzenie 1913 roku

Szensztat, 24.12.1913r.

Kochani rodzice, drogie rodzeństwo!

Jeszcze kilka godzin dzieli nas od tak bardzo wyczekiwanej, zwłaszcza przez dzieci, Świętej Nocy. Wraz ze Świętami Bożego Narodzenia kończy się tutaj pierwszy trymestr. Lepszego zakończenia nauki nie można sobie wyobrazić, gdyż podczas Bożego Narodzenia możemy szczególnie dziękować Bożemu Dziecięciu za wszelkie otrzymane łaski i prosić Go o nowe na 2 trymestr.

Kochani rodzice, poza moim świadectwem, które dzięki Bożej pomocy wypadło dobrze i poza moją modlitwą, nie mogę Wam ofiarować żadnego prezentu; dlatego tym bardziej chcę obiecać Wam moją modlitwę.

Moi kochani bracia i siostry, sprawmy naszym rodzicom jak najwięcej radości. Również o Was będę pamiętać w modlitwie i mam nadzieję, że i wy modlicie się za mnie. Droga Łucjo, tobie przesyłam spóźnione życzenia imieninowe i urodzinowe. Pewnie myślałaś, że zapomniałem o Tobie, ale tak nie jest. Miałem zbyt mało czasu, poza tym lenistwo mnie rozłożyło. Wam, kochani Janku i Elu, życzę już teraz wszystkiego, co najlepsze i życzę, byście się dobrze sprawowali. Elu droga, co teraz będziesz robić, po skończeniu szkoły? Ustroiliście już ładnie choinkę? Naszym wychowawcą i opiekunem jest ojciec Kaufman. Znajdziecie o nim artykuł w najbliższym numerze "Sterna". Nie mógł nam się zdarzyć lepszy nauczyciel. Pozdrówcie ode mnie wszystkich krewnych i znajomych.
Radosnego Nowego Roku życzy Wam wszystkim wasz kochający syn i brat
Józef

Wybaczcie brzydkie pismo.

01.10.2017 [e067]

Adwentowe inspiracje Józefa Englinga w 1917 r.

Adwent to czas oczekiwania, pogłębionej refleksji, otwarcia się na Boże Światło. Blask płonących świec na wieńcu adwentowym rozprasza mrok, daje nadzieję i poczucie wspólnoty. Czas Adwentu to także podejmowanie postanowień adwentowych, które stają się autentycznym i pieknym darem dla przychodzącego Chrystusa. List Józefa Englinga adresowany do jednego ze współbraci wskazuje jak ważne było podejmowanie postanowień szczegółowych, dzięki którym sodalisi mogli wzrastać duchowo zarówno osobiście, jak i wspólnotowo.

27 listopad 1917 r.
Drogi Hoffmanie!
Pragnę Cię prosić, abyś od 2 grudnia, tj. od pierwszej niedzieli Adwentu, odnotował swoje postanowienie szczegółowe na nowej kartce papieru. Kartkę tę zatytułuj: "Dar na Boże Narodzenie od grupy Englinga dla Dzieciątka Jezus" albo coś w tym rodzaju. Wyjaśnienie prześlę ci w liście grupowym, który niestety otrzymasz za późno. Czy otrzymałeś już listy na temat postanowienia szczegółowego? Twój list, bardzo interesujący, chcę przeczytać jeszcze raz. Mam nadzieję, że na moim nowym posterunku (obserwacja piechoty) będę miał więcej czasu do pisania.
Pozdrawiam Cię serdecznie

Twój współbrat
J. Engling

01.10.2017 [e066]

Studenci z Instytutu Ojców Szensztackich - Prosity 9 XI 2010

"Realizujecie jego marzenia!"
Tymi słowami Alicja Kostka na progu domu rodzinnego Józefa Englinga przywitała pięciu nowicjuszy z Instytutu Ojców Szensztackich wraz z ich opiekunem, o. Wernerem Kulerem. Dzień 9. listopada powitał pielgrzymów z Szensztatu deszczem i wiatrem na podwórzu Englingów, ale buchające ciepło z pieca kaflowego i zapach obiadu przygotowanego przez gospodarzy były odpowiednią rekompensatą za listopadową słotę. Po zwiedzeniu domu i obejścia, studenci wsłuchali się w przesłanie Józefa, a następnie uczestniczyli we Mszy świętej sprawowanej w Izbie Pamięci. Przesłanie, jakie zabrali ze sobą od Józefa, zamknęło się w 5 punktach - impulsach, które mogą być pomocne na drodze do kapłaństwa.

1. Więź z Matką Bożą
Pamiętnik duchowy Józefa Englinga w wielu miejscach jest dialogiem z Maryją. Z Nią Józef dzielił wszystko, co przeżywał, czule zwracał się do Niej, prosił Ją o pomoc i siłę w realizacji powołania.
2. Odpowiedzialność za współbraci
Jako animator grupy, Engling całe serce angażował w swoje zadanie, wspierał kolegów w dążeniu do świętości, wstawiał się za tym, któremu groziło wydalenie.
3. Więź z rodziną
Rozpoczynając drogę do kapłaństwa w Stowarzyszeniu Księży Pallotynów, Józef nie zerwał więzi z rodziną, wręcz przeciwnie - 164 listy, które w ciągu pobytu w Szensztacie wysłał do rodziców i rodzeństwa, świadczą o trosce i odpowiedzialności, o zainteresowaniu i więzi z naturalną rodziną.
4. Głęboki kontakt z ojcem duchownym
W relacji z ojcem J. Kentenichem Józef doświadczał duchowego zadomowienia. Jemu powierzał dylematy młodzieńczego serca i kroczył odważnie ku świętości, wzrastając w poznaniu siebie i samowychowaniu według ideału osobistego.
5. Wiara w posłannictwo Szensztatu
Choć Szensztat w czasach Englinga miał formę sodalicji mariańskiej, działającej jedynie na terenie Niemiec, Józef oczyma wiary widział jak wielkie zadanie Bóg wyznaczył Ruchowi Apostolskiemu z Szensztatu i był gotów za jego realizacje oddać życie, by wielu młodych ludzi dzięki Szensztatowi i jego nowej duchowości dążyło do świętości.


01.10.2017 [e063]

Od redakcji

Witamy na stronie poświęconej Słudze Bożemu, Józefowi Englingowi (5.1.1898 Prosity - 4.10.1918 Cambrai), uczniowi Niższego Seminarium Księży Pallotynów z Szensztat.

Strona jest dostępna od 4. października, rocznicy śmierci Sługi Bożego Józefa Englinga. Ofiarował on swoje życie Matce Bożej za cele, jakie Bóg wyznaczył sodalicji mariańskiej z Szensztat.

Bogactwo życia duchowego, a także świadectwo chrześcijańskiej miłości, jakie pozostawił przeżywszy zaledwie 20 lat, inspirują do dziś ludzi różnych narodowości i języków. Zachęcają do pójścia jego drogą: drogą odkrywania siebie w świetle planu Bożego, w pełnym zaufaniu Maryi; drogą świętości w życiu codziennym i samowychowania, by zaświadczyć o nowości życia w Chrystusie i włączyć się w nową ewangelizację.

Życzymy owocnego spotkania z Józefem Englingiem, a także włączenia się we współtworzenie strony poprzez nadsyłanie uwag i nowych impulsów.

01.10.2017 [e049]

 Copyright (©) Alicja Kostka - Prosity